Nareszcie jest dostępna duża aktualizacja serwera do wideokonferencji – TrueConf Server 5.0, która przebudowuje gruntownie silnik i kod serwera i umożliwi dynamiczny rozwój nowych funkcjonalności oraz ujednolicenie funkcjonalności i interfejsów aplikacji klienckich dla komputerów (Windows, Mac, Linux) oraz równoległy rozwój dwóch dystrybucji serwera dla Windows i Linux. Poza tym użytkownik uzyskuje możliwość zalogowania się na wielu urządzeniach np. komputerze, tablecie, smartfonie jednocześnie i odebrania połączenia na dowolnym z nich. Dodatkowo komunikacja chat i pliki z korespondencji będą również zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach.
Aktualizacja wymaga aktywnego kontraktu serwisowego oraz kontaktu z przedstawicielem handlowym celem odblokowania licencji przed aktualizacją.
Aktualizacja TrueConf Server 5.0 zawiera również aktualizację aplikacji klienckiej dla komputerów TrueConf Client do wersji 8 oraz wkrótce zostanie udostępniona w sklepie Google Play aktualizacja aplikacji klienckiej dla Android do wersji 2.0.
Oprócz szeregu zmian, których nie dostrzeże użytkownik i administrator, a były istotne dla dalszego rozwoju, aktualizacja wprowadza:
Nowy wygląd Panelu nawigacyjnego
Po zalogowaniu do TrueConf Server administrator otrzymuje przejrzyste zestawienie w formie graficznej statystyk serwera w czasie rzeczywistym oraz wgląd do danych archiwalnych nt.:
zajętości licencji dla użytkowników online/ gości/ urządzeń H.323/SIP/ ilość aktywnych konferencji
wykorzystania zasobów serwera: CPU/ zajętości dysku/ zajętości sieci
Zarządzanie konferencjami przez administratora
Administrator uzyskuję funkcję pełnego, zdalnego zarządzania dowolnym spotkaniem lub pokojem wideokonferencyjnym. Funkcja pozwala uruchomić spotkanie lub zarządzać trwającym spotkaniem bez konieczności w nim uczestniczenia. Niezastąpiona funkcja, dla spotkań gdzie uczestnicy są tylko obserwatorami, natomiast przebieg spotkania jest realizowany przez osobę techniczną.
Administrator może zdalnie (przez przeglądarkę internetową) zarządzać układem okien na ekranie lub użytkownikami w spotkaniu.
Oprócz zmiany układu okien na ekranie (dla wszystkich lub wybranych uczestników), rozłożenia uczestników w poszczególnych oknach, pojawiły się dwa dodatkowe układy, przydatne w spotkaniach w dużych gronach: dwóch uczestników w dużych oknach, pozostali w małych lub jeden uczestnik w dużym oknie pozostali w małych dookoła.
Administrator uzyskuje funkcję zarządzania wszystkimi lub wybranymi uczestnikami, np. wyciszenie mikrofonu wszystkim, włączenie mikrofonu wybranym, wyłączenie/włączenie kamery, dodanie lub usunięcie kogoś z podium.
Administrator może zdalnie za użytkowników dokonać wyboru właściwych urządzeń audio/wideo dla potrzeb wideokonferencji lub jeżeli użytkownik powoduje np. echo zmienić mu wybór mikrofonu/głośnika. Nigdy dotąd wideokonferencje nie były tak bezobsługowe dla uczestników.
Nowe funkcje czatu
Dzięki tej aktualizacji TrueConf Server może być używany jako niezależna platforma do przesyłania wiadomości zespołowych w komunikacji biznesowej. Dodaliśmy zaawansowane funkcje czatu:
edytuj własne wiadomości
usuwaj wiadomości lokalnie i globalnie dla wszystkich członków czatu
przesyłać dalej i odpowiadaj na wiadomości
kopiuj, przesyłaj i usuwaj wiadomości zbiorowo
Ponadto możesz szybko przeszukiwać historię czatów oraz edytować, przesyłać dalej i odpowiadać na znalezione wiadomości. Statusy Dostarczone i Widziane pomagają sprawdzić, czy wiadomość została dostarczona do odbiorcy: pojedynczy znacznik wyboru obok każdej wiadomości oznacza, że wiadomość została pomyślnie wysłana, a podwójny znacznik wyboru oznacza, że odbiorca ją przeczytał.
Współdzielenie przechowywanych plików
Wszystkie pliki udostępnione na czacie grupowym można przeglądać w osobnym oknie, w którym szybko znajdziesz potrzebne dokumenty, zdjęcia i inne pliki przesłane przez współpracowników.
Tryb wielu okien
Tryb wielu okien jest alternatywną opcją przeprowadzenia wideokonferencji przez osobę techniczną dla uczestników zgromadzonych w sali i wykorzystanie dwóch ekranów np. laptopa podłączonego do projektora . Pozwala wygodnie zarządzać obsługą spotkania na jednym ekranie, a obszar wideo wyświetlany zostanie na dodatkowym ekranie bez widocznych elementów sterowania, listy kontaktów, chat’u itp.
Zabezpieczenie konferencji publicznych kodem PIN
Wprowadzono zabezpieczenie dla konferencji publicznych w postaci dodatkowej autoryzacji kodem PIN. Dodatkowe opcje konferencji: automatyczne wyciszenie uczestników lub automatyczne wyłączenie kamery uczestnikom dołączającym do spotkania.
Nowa strona dołączania do zaplanowanych spotkań
Uproszczono stronę generowaną dla dołączania uczestników do zaplanowanych spotkań lub permanentnych wirtualnych pokoi wideokonferencyjnych. Każdy pokój posiada unikalny link URL, który można rozesłać do uczestników. Po kliknięciu na link uczestnik otrzymuje dwie opcje wyboru: może dołączyć w przeglądarce internetowej lub skorzystać z aplikacji.
Wybierając opcję dołączenia z poziomu aplikacji, pobierana jest lekka aplikacja (launcher), której zadaniem jest analiza i wybór najbardziej optymalnego scenariusza dołączenia do wideokonferencji:
jeżeli użytkownik nie posiada zainstalowanej aplikacji, pobierze i uruchomi jednorazową aplikację kliencką
jeżeli użytkownik posiada zainstalowaną aplikację kliencką, ale jest zalogowany do innego serwera TrueConf, aplikacja połączeniowa wywoła aplikację TrueConf, przeloguje uczestnika do właściwego serwera, a po przeprowadzonej wideokonferencji ponownie przeloguje i autoryzuje uczestnika w pierwotnym serwerze
jeżeli użytkownik posiada zainstalowaną aplikację TrueConf, ale nie jest zalogowany, aplikacja połączeniowa wywoła ją i zaloguje użytkownika jako gość
jeżeli użytkownik pobierał i korzystał niedawno z aplikacji jednorazowej, aplikacja połączeniowa wykorzysta wcześniej pobraną aplikację, bez potrzeby pobierania nowej
Dodano możliwość wpisania dodatkowych informacji na stronie konferencji, np. miejsce fizycznego spotkania, agendy lub materiałów do pobrania dla uczestników.
Nowe statusy użytkownika
Niedostępny (offline, brak włączonego komputera lub aplikacji)
Dostępny (online, można dzwonić)
Nie przeszkadzać (można próbować dzwonić, ale wymagane będzie dodatkowe potwierdzenie przez dzwoniącego, że na pewno chce przeszkodzić)
W połączeniu (w trakcie spotkania)
Nieobecny przy biurku (ustawiany automatycznie po 15 min bezczynności przy komputerze)
Niedawno aktywny (niedawno zalogowany z urządzenia mobilnego, można próbować dzwonić, użytkownik trzyma powiadomienie push i będzie mógł odebrać połączenie na urządzeniu mobilnym
Urządzenie mobilne (użytkownik zalogowany na urządzeniu mobilnym
Informacje o przetwarzaniu danych
Dodano możliwość zamieszczenia informacji o przetwarzaniu danych: informacje o wykorzystywaniu plików cookies, polityki prywatności, warunków korzystania lub innych dodatkowych informacji związanych z korzystaniem z serwera dla użytkowników zewnętrznych.
Poprawki zgłoszonych błędów
Naprawa zgłoszonych błędów w tym poprawne udostępnianie aplikacji office jako osobnego okna, przywrócenie opcji zdalnego pulpitu z możliwością przekazania kontroli.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyDowiedz się więcej